Dánsko 2023
Termín byl vybrán tak, aby bylo možné chytit mořského pstruha a zpestřit si život chytáním jehlic. Nemáme moc rádi zimu, tak vybíráme termín, aby bylo možné chodit po břehu a užívat si teplého počasí, což se letos bohužel vůbec nepovedlo. Dokonce jsem musel v květnu vyndat z tašky zimní rukavice, které jsem používal v Dánsku v únoru a březnu. Letos jsem byl na nejdelším pobytu na rybách v životě a to celé tři týdny a musím uznat, že to uteklo jako voda v řece.
LOKALITA – Helneas a to z několika důvodů, umístění rekreačního domu bylo kousek od vody a mohlo se chodit na ryby pěšky bez ježdění autem, což bylo důležité pro pohodu každého účastníka naší výpravy pivo a svobodné rozhodnutí tam půjdu na ryby. Někdo chce chodit na ryby brzo ráno a někdo zase večer a když musíte vždy použít auto je to někdy složité se dohodnout, tak chata u vody v dobré lokalitě je velká výhoda za kterou se ale těžce platí. Lovná místa na Helneas jsou v tomto období velice dobrá a může se lovit na hodně místech s možností ulovit velkou rybu na více místech v okruhu cca 5 km, pro zajímavost doutníková váha ryby je 5 kg na délce ryby až tak nezáleží.
VYBAVENÍ – téměř všichni chytáme na AFTMA 7 v délkách 9,6 nebo 10 stop. ORVIS HELIOS, SCIERRA SALIS a XO VISION asi tři nejčastěji používané pruty naší skupinky. Šňůry nejčastěji použité průhledné RIO a ORVIS. Délka návazce byla vždy 1,5 a 2x délka prutu. Navijáky Vision XO, ORVIS MIRAGE, SCIERRA. Vyzkoušel jsem brodící kalhoty Orvis Pro zip a už jiný nepotřebuji byl jsem velice spokojen a za tři týdny rybaření jsem je řádně prověřil.
RYBY – ulovilo se celkem okolo 200 pstruhů, ale většina z nich byla do 40 cm. Ryb od 40 do 50 cm bylo okolo 50 kusů a nad 50 cm jich bylo okolo 20 kusů. Nic opravdu velkého se nepodařilo chytit ani nikdo nehlásil, že mu velká ryba nad 60 cm spadla. Všichni z naší výpravy si mořského pstruha ulovili, což považuji za velký úspěch.
RYBÁŘI – možná to je jen můj dojem, ale rybářů na pobřeží je každý rok víc. Nepodařil se ani jeden den abych nepotkal rybáře na místech, kde jsem ještě před 10 lety chodil úplně sám a nikoho nepotkal. Musí to mít určitě vliv na počet mořských pstruhů na pobřeží. Za tři týdny našeho pobytu jsem potkal několik skupin rybářů mluvících německy s ulovenou rybou na břehu, která byla sotva mírová spíš ryby okolo 35 cm a to vůbec neřeším, že jsou to zelené nebo hubené ryby. Jestli to takhle půjde dám bude rybaření v Dánsku v budoucnu ohroženo. Dokonce i dánský rybář, který chytal vedle ulovil malou rybu vytáhl ji na kameny a nechoval se k rybě . Podle mého názoru se český rybář chová na pobřeží velice slušně oproti ostatním rybářům z jiných zemí.
MUŠKY – jednoduché základní pravidlo je, že musíš věřit mušce na kterou chytáš. No a druhé pravidlo je ULLSOCK - KRVESAJ, KOBERBASEN, ORANŽOVÁ KREVETA. Důležitý je použitý materiál na tělíčko mušky
POVĚRY A NÁHODY - tak s tím trochu zamícháme.
Omyl číslo 1. když hodíš mušku do prostoru, kde se mořák pohybuje okamžitě ti zabere. No tak to ani náhodou.
Omyl číslo 2. Je jedno na co chytáš – no tak to ani náhodou
Omyl číslo 3. když už ti zabere sedí zásek neomylně – no tak to ani náhodou.
Omyl číslo 4. ulovení mořského pstruha je jen náhoda – no tak to ani náhodou.
Po třech týdnech na pobřeží už jsem aspoň trochu odhadnul, kdy mám větší šanci na úlovek a s větší přesností jsem byl schopný vybrat místo lovu a musím říct, že se to vždy povedlo a rybu jsem ulovil. Pro rybáře kteří jsou místní, nebo jezdí často na mořské pstruhy musí znalost těchto míst být obrovskou výhodou.
Rybaření na pobřeží Dánska zažívá v současnosti obrovský zájem ze strany rybářů a návštěvnost Finu je opravdu velká. Jestli to takto bude pokračovat v budoucnu, budu hledat nová místa na lov mořských pstruhů, kde bude trochu klidněji.